» مدیریت پروژه و ساخت » روش پرداخت مقطوع (Lump sum)

روش پرداخت مقطوع (Lump sum)

در   روش  پرداخت مقطوع (Lump sum) طرف قرارداد تعهد می‌نماید که براساس یک مبلغ کل و مشخص تمامی کار را انجام دهد. کارفرما می‌تواند پیمانکار را براساس رقابت هزینه‌ای و مالی انتخاب نماید و یا پیمانکار را مستقیم و بدون رقابت انتخاب نموده و از برنامه و تخصص پیمانکار برای تعیین بودجه استفاده نماید. […]

روش پرداخت مقطوع (Lump sum)

در   روش  پرداخت مقطوع (Lump sum) طرف قرارداد تعهد می‌نماید که براساس یک مبلغ کل و مشخص تمامی کار را انجام دهد.

کارفرما می‌تواند پیمانکار را براساس رقابت هزینه‌ای و مالی انتخاب نماید و یا پیمانکار را مستقیم و بدون رقابت انتخاب نموده و از برنامه و تخصص پیمانکار برای تعیین بودجه استفاده نماید.

با توجه به عدم امکان تفکیک پروژه به واحدهای قابل اندازه‌گیری به روش Unit Price در پروژه‌هایی که ارائه محصولاتی خاص را برعهده دارند تعیین قیمت مقطوع سهولت پرداخت و کاهش دعاوی در حین پروژه را به دنبال خواهد داشت.

پیش‌نیاز استفاده از این روش انجام کامل طراحی است. این عمل باعث می‌شود تا مقایسه پیشنهادات با یکدیگر راحت‌تر صورت گرفته، ریسک پیشنهاد دهندگان کاهش یابد و در نتیجه قیمت واقع‌بینانه‌تر باشد.

ر پروژه‌های نسبتاً کوچک و پروژه‌هایی که ارائه محصولاتی خاص را برعهده دارند با توجه به عدم امکان تفکیک پروژه به واحدهای قابل اندازه‌گیری به روش Unit Price تعیین قیمت مقطوع، سهولت پرداخت و کاهش دعاوی را به دنبال خواهد داشت

چه زمانی از قرارداد های Lump Sum استفاده می کنیم؟

 • این نوع قرارداد یک مزیت بزرگ برای پروژه هایی هست که کارهایی که باید انجام بشن مشخص شده و نقشه های انجام کار هم طراحی شده اند.
 • در این نوع قرارداد ریسک های محتمل کارفرما کاهش پیدا میکنه و همچنین پیمانکار میتونه روی سود و زیانش کنترل قابل ملاحظه ای رو داشته باشه چون مبلغ قرارداد و نوع کار کاملا مشخصه.
 • قرارداد Lump sum زمانی توصیه میشه که شرایط زمین پروژه پایدار باشه، مطالعات قبل از ساخت و ساز به اتمام رسیده باشه، ارزیابی ها انجام شده باشه و پیمانکار هم تمام اون مدارک رو آنالیز کرده باشه.
 • دقت داشته باشین امکان داره در قرارداد Lump sum، برخی از آیتم ها با قیمت واحد یا همون Unit price بدون درج تعداد و یا تعداد نامنطبق تعریف بشن منتها حتما برای این آیتم ها باید مبلغ ذخیره و یا همون contingency در نظر گرفته بشه.
 • زمان نهایی کردن قرارداد Lump sum یه مقدار طولانی هست چون کل کار باید به صورت دقیق طراحی و اندازه گیری بشه ولی درخواست های تغییر و یا همون Change order ها رو به طور چشمگیری در حین اجرای پروژه کاهش میده.

در نحوه پرداخت نکات زیر بایستی مدنظر قرار گیرد:

– تهیه نمودار برنامه‌ریزی و زمان‌بندی که براساس آن بتوان درصد پیشرفت پروژه را در مقاطع مختلف کاری تعیین نمود.

– زمان پرداخت صورت وضعیت براساس بازه‌های زمانی مشخص و یا پیشرفت فیزیکی کار و یا هر دو صورت گیرد.

– مدارک لازم جهت ارائه توسط پیمانکار به منظور بیان درصد پیشرفت کار باید مشخص شود.

 

مزایای قرارداد های Lump Sum برای کارفرما؛

 • آنالیز شرکت کننده های مناقصه و همچین پروسه انتخاب پیمانکار خیلی راحت تره.
 •  قیمت انجام کار مشخص و ثابت هست.
 • پیمانکار برای اینکه سود بیشتری داشته باشه سعی میکنه تا پروژه رو سریع تر به اتمام برسونه.
 • مدیریت و نظارت پروژه های Lump sum خیلی راحت تره.
 • ریسک بسیار پایین برای کارفرما.
 • درخواست وام زمانی که نوع قرارداد شما Lump sum هست بسیار راحت تره.

مزایای قرارداد های Lump Sum برای پیمانکار؛

 • ایجاد یک تعهد برای به اتمام رساندن هرچه سریعتر قرارداد.
 • سود معقولی رو برای پیمانکار داره همونطوری که برای طراح داده.
 • با توجه به اینکه این نوع قرارداد فشار کاری کمتری رو به پیمانکار میاره ( به دلیل مشخص بودن نوع کار و نقشه ها) جریان نقدینگی پیمانکار، جریان پایداری هست.

معایب قرارداد های Lump Sum؛

 • ریسک زیادی رو برای پیمانکار میتونه داشته باشه.
 • کارفرما میتونه درخواست های تغییر یا همون Change order هارو رد بکنه.
 • نیاز هست تا پروژه قبل از شروع هرگونه فعالیتی به خوبی طراحی و طراحی اون به اتمام رسیده باشه.
 • پیمانکار میتونه متد های اجرایی خودش رو اجرا بکنه که برای کارفرما از لحاظ کیفیت و سرعت کمی ریسک داشته باش.
 • مبلغ قرارداد میتونه به دلیل شرایط پیش بینی نشده یه مقدار بالاتر باشه.

تغییرات و یا همون Changes / Variations در قرارداد های Lump Sum؛

مبلغ قرارداد میتونه به دلیل شرایط پیش بینی نشده یه مقدار بالاتر باشه.  در مقایسه با انواع دیگر قرارداد ها، این نوع قرارداد ریسک زیادی رو به دوش پیمانکار میذاره چون در تنظیم قرارداد باید خیلی محتاطانه عمل کنه و باید به صورت واضح در قرارداد، نحوه برخورد با تغییرات رو ذکر کنه.

۱. تغییرات و یا Variations : 
درسته که مبلغ کار و نوع کار به طور کامل مشخص شده ولی همیشه باید جایی برای تغییرات در قرارداد باشه. در قرارداد باید جایی برای هرگونه تغییر احتمالی در طراحی، تعداد و نوع متریال بدون تحمیل هزینه به پیمانکار باشه (منظور بابت هزینه های اضافی پرداخت باید انجام باشه). خیلی خیلی مهمه که یک پروسه موثر برای ایجاد و پرداخت این تغییرات در قرارداد درج بشه: 
 
۲. رویداد های معمول : 
یکسری اتفاق ها و شرایط غیر عادی مثل تغییرات آب و هوایی، بیماری ها و … باعث میشن تا کارفرما نتونه در انجام تعهداتش در قبال پیمانکار عمل بکنه، بنابر این باید بندی در قرارداد باشه تا در این جور مواقع هزینه هایی که به پیمانکار تحمیل شده از طرف کارفرما پوشش داده بشه.
 
۳. Provisional Sum و یا پرداخت در آیتم های نا مشخص : 
اگر در برخی کارهای نامشخص پیمانکار کاری رو انجام بده، این گزینه های هست تا پیمانکار بتونه بخشی از مبالغ رو دریافت کنه تا وضعیت کارهای نامشخص، مشخص و نهایی بشه. بخاطر همین هست که در قرارداد ها و مدارک باید بخشی به عنوان Provisional Sum در قیمت نهایی پیمانکار دیده بشه.
 
۴. تغییرات و تحولات ارز و قیمت ها در هنگام تورم : 
این مفاد حتما باید در قرارداد مخصوصا برای آیتم هایی که در دراز مدت تغییرات داشتن درج بشه.
 

اختلافات در قرارداد از نوع Lump Sum؛

قراداد های نوع Lump sum برای پروژه های کوچیک بسیار عالی هستن ولی ممکن هست باعث یسری اختلافات در قرارداد بشن که معمول ترین این اختلاف ها رو در زیر بیان کردیم: 
 
۱. آیتم های نامشخص در مناقصه : 
هنگامی که در بعضی قرارداد از سیستم قیمت واحد استفاده میشه و زمانی که تعداد واحد های استفاده شده از حد مجاز درج شده در قرارداد فراتر میره. در این مواقع پیمانکار میتونه یک مناقصه دیگه رو برای اینجور آیتم ها برای پوشش هزینه های بیمه و جابه جایی و … درخواست کنه.
 
۲. درخواست های تغییرو یا همون Change Orders : 
درخواست های تغییری که از طرف کارفرما ارسال میشه باعث افزایش هزینه ها میشه که میتونه محل اختلاف بشه.
 
۳. درخواست های تغییر در طرح و یا اسکوپ کار : 
امکان داره که پیمانکار هم بر اساس تجربیاتش درخواست یکسری تغییرات رو در فرآیند طراحی و ساخت داشته باشه. در اینجا پیمانکار باید قادر باشه تا از طرح دفاع بکنه و توضیح بده که هزینه های احتمالی به چه صورت خواهد بود.
 
۴. جلب رضایت پیمانکار برای اتمام سریع کار در قبال دریافت مبلغ  : 
قرارداد های Lump sum میتونه بخشی رو که شامل پرداخت مازاد در ازای تسریع در تکمیل کار باشه رو هم درون خودش جا بده. منظورمون اینجا تکمیل کار زودتر از برنامه زمانبندی هست.
 

قرارداد Lump sum ( قیمت مقطوع یا قیمت کل) در پروژه های ساختمانی؛

 قراردادهای ساختمانی مخصوصا از این نوع درسته که ساده به نظر میرسن ولی زمانی که به مشکلات بر میخوریم کاملا پیچیده میشن و استنباط از متون قرارداد بسیار کار سخت و کارشناسانه ای هست. اکثر این نوع قرارداد ها امکان داره که یه مبلغی بابت هزینه های پیش بینی نشده در نظر گرفته بشه ولی در کل مبلغ انجام کار به ازای اتمام یک کار تعریف شده پرداخت میشه به این معنی که تغییرات در اون خیلی جایی ندارن. در زیر به چند مثال از قرارداد های Lump sum یا همون کلید تحویل رو میبینیم: 

 • ساخت مدرسه.
 • ساخت واحد مسکونی.
 • ساخت فروشگاه. 

برچسب ها :
دسته بندی : مدیریت پروژه و ساخت
مطالب مرتبط

دیدگاه بسته شده است.