» دانستنیهای ساختمانی » ساختمان متروپل آبادان

ساختمان متروپل آبادان

ساختمان متروپل آبادان  ساختمان متروپل آبادان با کاربری تجاری-اداری در  ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ در خیابان امیری آبادان  دچار ریزش شد و برای بخشی از برج ۱۰ طبقه متروپل فروریزش رخ داد . این ساختمان یکی از دو برج پروژه برج‌های دوقلوی متروپل متعلق به هلدینگ ساختمان‌سازی عبدالباقی بود. ساختمان دوقلو متروپل فروریخت. […]

ساختمان متروپل آبادان

متروپل

ساختمان متروپل آبادان 

ساختمان متروپل آبادان با کاربری تجاری-اداری در  ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ در خیابان امیری آبادان  دچار ریزش شد و برای بخشی از برج ۱۰ طبقه متروپل فروریزش رخ داد . این ساختمان یکی از دو برج پروژه برج‌های دوقلوی متروپل متعلق به هلدینگ ساختمان‌سازی عبدالباقی بود.

ساختمان دوقلو متروپل فروریخت. این در حالی بود که افرادی از حدود یک سال و نیم پیش درخصوص نا امن بودن این ساختمان هشدار داده بودند و ریزش این ساختمان را به دلیل عدم رعایت اصول کیفی و پایداری بنا پیش بینی کرده بودند. اما توجهی به هشدارها نشد تا اینکه متاسفانه حادثه غمبار روز گذشته رقم خورد.

مقصر حادثه ساختمان متروپل آبادان کیست؟ شهرداری یا نظام مهندسی؟!

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خوزستان عنوان نمود : بعد از آنکه در سال ۱۳۹۶ پروانه ساختمان متروپل صادر شد، سازمان نظام مهندسی از شهرداری درخواست کرد تا اجازه نظارت به این پروژه را به مهندسان سازمان بدهد. تا سال ۱۳۹۹ چنین اجازه‌ای صادر نشد. دیدگاه ما این است که مالک درخصوص ورود سازمان نظام مهندسی مقاومت می‌کرد. تا اینکه از خرداد سال ۱۳۹۹ ناظرین سازه و معماری تاسیسات به صورت قانونی از سوی سازمان نظام مهندسی معرفی و در این پروژه وارد عمل شدند.

خواجوی یادآور شد: من در آن زمان ریاست سازمان نظام مهندسی را بر عهده نداشتم، ولی دیدگاه سازمان همواره این بوده که در هر مرحله که بتوان با ورود به یک ساخت و ساز، جلوی حوادث را گرفت باید اقدام کرد. کما اینکه در بسیاری از پروژه‌های نیمه‌ساز این مداخله صورت گرفته و ثمرات خوبی داشته است. شهرداری هم همکاری مناسبی صورت داده و مالک، نواقص را برطرف کرده است. ولی در این پروژه بعضی تذکرات خیلی جدی داده شده که چندان مورد توجه سازندگان قرار نگرفته است. چه بسا اگر به موارد هشدار عمل می‌شد امروز شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

وی با بیان اینکه حدود یک ماه قبل آخرین تذکر به شهرداری درخصوص پروژه متروپل داده شده است گفت: یک ماه قبل با گوشزد کردن خطرات پروژه به شهرداری دستور توقف آن را دادیم. طبق گزارشی که از ناظر دیدم تذکرات به اندازه کافی هشداردهنده بوده است.

دلیل ریزش ساختمان متروپل آبادان چه بود؟

علت ریزش این ساختمان عدم رعایت اصول کیفی و پایداری بنا اعلام شد. وجود سقفهای وافل بدون اتصال مناسب و دهانه های بزرگ سازه ناپایدار و  سازه اصلی این ساختمان به قدری سست بوده که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم داده بودند. سازنده این ساختمان هلدینگ عبدالباقی با مدیریت حسین عبدالباقی می باشد، بخش عمده‌ای از ساخت‌وسازهای اطراف اروند و منطقه آزاد اروند را در اختیار دارد.

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : دانستنیهای ساختمانی , مطالب خواندنی

دیدگاه بسته شده است.