» مطالب خواندنی » قیمت سقف پیش تنیده

قیمت سقف پیش تنیده

  یکی از دغده های کارفرمایان برای ساخت ، برآورد قیمت تامین مصالح اجرای اسکلت میباشد .با توجه به رشد تکنولوژی های ساخت و ارائه انواع روشها ، کارفرمایان در صورت عدم امکان بررسی مناسب سیستمهای مختلف ساخت ، در پایان اجرای ساختمان امکان دستیابی به سود مناسب را از دست داده و یا از […]

قیمت سقف پیش تنیده

 

یکی از دغده های کارفرمایان برای ساخت ، برآورد قیمت تامین مصالح اجرای اسکلت میباشد .با توجه به رشد تکنولوژی های ساخت و ارائه انواع روشها ، کارفرمایان در صورت عدم امکان بررسی مناسب سیستمهای مختلف ساخت ، در پایان اجرای ساختمان امکان دستیابی به سود مناسب را از دست داده و یا از مزایای مورد نیاز خود در انتخاب سیستم اجرای اسکلت  بهره مناسب را نخواهند برد که عواقب مالی زیادی در بهره وری مناسب در بر خواهد داشت .در انتخاب و ساخت سازه پیش تنیده قیمت ساخت سقف پیش تنیده یکی از مهمترین مواردی است که شرح قیمت تمام شده اسکلت  و ساختمان در ذیل آمده است .

تفاوت اصلی دال بتنی پیش تنیده با سایر روشهای اجرای

یکی از از برآوردهای نادرست و  رایج در بین سازندگان برای انتخاب روش اجرای سقفهای سازه برای افرایش دهانه ها ، مقایسه سقف پیش تنیده با سیستمهای رایج فعلی از قبیل وافل ، یویوت ، تیرچه بلوک و سازه فلزی و سایر سیستما های مشابه ساختمانی میباشد .

سقف پیش تنیده با استفاده از مصالحی اجرا میگردد که عموما” با استفاده از تکنولوژی تولید شده اند (مانند کابل پیش تنیدگی) و جایگزین مصالح قبلی در ساخت اسکلت  از قبیل میلگرد شده اند و همچنین در سقفهای پیش تنیده مقاومت بتن مورد استفاده در سقف نیز باید از رده C30  و بالاتر باشد . همچنین  اجرای سقف پیش تنیده میبایست توسط شزکت و مجری دارای تخصص مربوطه صورت پذیر . کنترلهای آزمایشگاهی و نظارتی نیز میبایست همزمان با کار پیمانکاران صورت پذیرد ، لذا پیش تنیدگی سقف و سازه  پیش تنیده  همواره در کنترلهای  متعدد اناظرین اجرا خواهد شد که نتیجه آن  بهره گیری از تکنولوزی و افزایش طول عمر و کیفیت ساخت اسکلت و مقاومت بالاتر در برابر لرزشهای ناشی از زلزله میباشد . در  سایر روشها از قبیل وافل و یوبوت ، سیستم اجرای اسکلت فقط تغییر در روشهای اجرای سقف سازه ای میباشد و این روشها در رده قدیمی ترین روشهای  اجرای ساختمان  بوده و در بسیاری از کشورها منسوخ و از رده خارج شده است به نوعی میتوان برای سیستم وافل و یوبوت تغییر روش اجرا ، از تیرچه بلوک و حذف یونولیت از سقف سازه نام برد .

همانطور که توضیح داده شده هیچ گونه ارتقاء در کیفیت مصالح و نظارت بر کیفیت در این روشها مشاهده نمیگردد و فقط روشهای اجرا دستخوش تغییر شده است و لذا مقایسه این روشها با پیش تنیدگی سقف امری غیر قابل قیاس میباشد .

مقایسه قیمت سقف پیش تنیده با سایر سیتمهای اجرای سازه

هزینه سقف پیش تنیده در شرایط و دهانه مشابه در سقفهایی که با روشهای اجرا از قبیل  سازه فلزی ، یوبوت کوبیاکس و یا وافل طراحی و  اجرا میشوند به دلایل ذیل گرانتر از پیش تنیدگی سقف خواهند بود . در ذیل به تعدادی از علل اشاره میگردد :

۱- در پیش تنیدگی دال بتنی به علت استفاده از استرند یا کابل پیش تنیدگی ضخامت دال  و تیرها کاهش میباشد پس از لحاظ ارتفاع سازه نسبت به سایر سیستم ها با کاهش ارتفاع مواجه هستیم .

۲- در زمان کاهش ارتفاع سازه نسبت به سایر سیستمها در موارد ذیل صرفه جویی در ساخت خواهیم داشت :

– کاهش ارتفاع و متراژ  مقادیر ستونها یا دیوارهای سازه ای که موجب کاهش مصرف میلگرد و بتن و

به تبع آنها کاهش در دستمزد قالب بندی و بتن ریزی و آرماتور بندی نیز خواهیم داشت .

– قیمت ساخت سقف پیش تنیده در ساختمان با کاهش ارتفاع ومتراژ  مقادیر سفت کاری از قبیل ( دیوارهای داخلی -دیوار های خارجی – گچ و خاک – گچ کاری ) کاهش خواهد یافت .

-کاهش ارتفاع و متراژ مقادیر لوله کشی و تاسیسات            

 -کاهش ارتفاع و متراژ مقادیر نمای ساختمان که در اغلب موارد از سنگهای گران قیمت به دلیل ایجاد جلوه و زیبایی ساختمان استفاده میگردد .

۳- امکان کاهش در ضخامت دال بتنی و کاهش لرزش سقف ساختمان در دهانه های بزرگ

در زمان استعلام هزینه سقف پیش تنیده از شرکت طراح و مجری  دال بتنی با سقف پیش تنیده با قیمت بالاتر از سایر سیستمهای ساخت مواجه خواهیم شد لیکن در صورتی که کارفرمایان محترم موارد فوق را در کاهش هزینه ها  مد نظر قرار داده و قیمت نهایی ساخت با در نظر گرفتن کلیه عوامل ساخت برآورد گردد قیمت تمام شده سازه با سقف پیش تنیده از سایر سیستمها ارزانتر خواهد شد .

قیمت ساخت سقف پیش تنیده


برچسب ها :
دسته بندی : مطالب خواندنی , آشنایی با پیش تنیدگی
ارسال دیدگاه