مطالب جدید

» آشنایی با پیش تنیدگی » هزینه پیش تنیدگی دال بتنی نسبت به سایر سیستمها؟

تاریخ انتشار : 2019/07/02 - 21:00

 کد خبر: 12760
 665 بازدید

هزینه پیش تنیدگی دال بتنی نسبت به سایر سیستمها؟

هزینه پیش تنیدگی و تاثیر آن در قیمت ساخت  یکی از دغده های کارفرمایان برای ساخت ، برآورد قیمت تامین مصالح اجرای اسکلت میباشد . با توجه به رشد تکنولوژی های ساخت و ارائه انواع روشها ،  کارفرمایان در صورت عدم امکان بررسی مناسب سیستمهای مختلف ساخت ، در پایان اجرای ساختمان امکان دستیابی به […]

هزینه پیش تنیدگی دال بتنی نسبت به سایر سیستمها؟

هزینه پیش تنیدگی و تاثیر آن در قیمت ساخت 

یکی از دغده های کارفرمایان برای ساخت ، برآورد قیمت تامین مصالح اجرای اسکلت میباشد . با توجه به رشد تکنولوژی های ساخت و ارائه انواع روشها ، 

کارفرمایان در صورت عدم امکان بررسی مناسب سیستمهای مختلف ساخت ، در پایان اجرای ساختمان امکان دستیابی به سود مناسب را از دست داده و یا از مزایای مورد نیاز خود در انتخاب سیستم اجرای اسکلت بهره مناسب را نخواهند برد که عواقب مالی زیادی در بهره وری مناسب در بر خواهد داشت .

تفاوت اصلی پیش تنیدگی سقف با سایر روشهای اجرای

یکی از اشتباهات رایج در بین کارفرمایان برای انتخاب روش اجرای سقفهای سازه و افرایش دهانه ها مقایسه سقف پیش تنیده با سیستمهای رایج فعلی از قبیل وافل ، یویوت ، تیرچه بلوک و … میباشد .

پیش تنیدگی سقف با استفاده از مصالحی اجرا میگردد که عموما” با استفاده از تکنولوژی تولید شده اند (مانند کابل پیش تنیدگی) و جایگزین مصالح قبلی در ساخت اسکلت  از قبیل میلگرد میشوند و همچنین مقاومت مورد استفاده در سقف نیز باید از رده C30  و بالاتر استفاده گردد و کنترلهای آزمایشگاهی و نظارتی نیز میبایست همزمان صورت گیرد ، لذا پیش تنیدگی سقف به نوعی بهره گیری از تکنولوزی و افزایش طول عمر و کیفیت ساخت اسکلت و مقاومت بالاتر در برابر لرزشهای ناشی از زلزله میباشد . در صورتی که سایر روشها از قبیل وافل و یوبوت ، فقط تغییر در روشهای اجرای سقف اسکلت میباشد و این روشها در رده اولین روشهای  اجرای ساختمان از قدیم بوده و در بسیاری از کشورها منسوخ و از رده خارج شده است به نوعی میتوان برای سیستم وافل و یوبوت تغییر روش اجرا ، از تیرچه بلوک و حذف یونولیت از سقف سازه نام برد .

همانطور که توضیح داده شده هیچ گونه ارتقاء در کیفیت مصالح و نظارت بر کیفیت در این روشها مشاهده نمیگردد و فقط روشهای اجرا دستخوش تغییر شده است و لذا مقایسه این روشها با پیش تنیدگی سقف امری غیر قابل قیاس میباشد .

فلذا به جهت اطلاعات بیشتر کارفرمایان تفاوتهایی در ذیل ذکر شده است :

 

در شرایط و دهانه مشابه سقفهایی که با سیستم های مختلف مشابه یوبوت کوبیاکس و یا وافل طراحی و  اجرا میشوند به دلایل ذیل ارزانتر از پیش تنیدگی دال بتنی نمیباشند در ذیل به تعدادی از علل اشاره میگردد :

1- در پیش تنیدگی دال بتنی به علت استفاده از استرند یا کابل پیش تنیدگی ضخامت دال و تیرها کاهش میباشد پس از لحاظ ارتفاع سازه نسبت به سایر سیستم ها با کاهش ارتفاع مواجه هستیم .

2- در زمان کاهش ارتفاع سازه نسبت به سایر سیستمها در موارد ذیل صرفه جویی در ساخت خواهیم داشت :

– کاهش ارتفاع و متراژ  مقادیر ستونها یا دیوارهای سازه ای که موجب کاهش مصرف میلگرد و بتن و به تبع آنها کاهش در دستمزد قالب بندی و بتن ریزی و آرماتور بندی نیز خواهیم داشت .

– کاهش ارتفاع ومتراژ  مقادیر سفت کاری از قبیل ( دیوارهای داخلی -دیوار های خارجی – گچ و خاک – گچ کاری )

-کاهش ارتفاع و متراژ مقادیر لوله کشی و تاسیسات

–کاهش ارتفاع و متراژ مقادیر نمای ساختمان که در اغلب موارد از سنگهای گران قیمت به دلیل ایجاد جلوه و زیبایی ساختمان استفاده میگردد .

3- امکان کاهش در ضخامت دال بتنی و کاهش لرزش سقف ساختمان در دهانه های بزرگ

در زمان استعلام قیمت از شرکت طراح و مجری  دال بتنی با سقف پیش تنیده با قیمت بالاتر از سایر سیستمهای ساخت مواجه خواهیم شد لیکن در صورتی که کارفرمایان محترم موارد فوق را در کاهش هزینه ها  مد نظر قرار داده و قیمت نهایی ساخت با در نظر گرفتن کلیه عوامل ساخت برآورد گردد قیمت تمام شده سازه با سقف پیش تنیده از سایر سیستمها ارزانتر خواهد شد .

 

اجرای سقف پیش تنیده

فروش مصالح پیش تنیده

پیمانکار پیش تنیدگی

تخفیف فروش مصالح پیش تنیده

استرند پیش تنیدگی

طراحی رایگان سازه پیش تنیده

استرند اروپایی

گوه پیش تنیدگی نیلینگ


برچسب ها : , , , , , , , , ,
دسته بندی : آشنایی با پیش تنیدگی , مطالب خواندنی

دیدگاه بسته شده است.