» مطالب خواندنی » کابل پیش تنیدگی (STRAND) 

کابل پیش تنیدگی (STRAND) 

نوع کابل پیش تنیدگی کابل پیش تنیدگی (STRAND) مورد استفاده در اعضای بتن پیش تنیده از نوع فولاد با مقاومت بالا است .فولادهای با مقاومت بالا از قابلیت شکل پذیری کمتری در مقایسه با فولادهای معمولی برخوردار میباشند . نمودار تنش و کرنش فولاد با مقاومت بالا در مقایسه با  فولاد معمولی در نمودار زیر […]

کابل پیش تنیدگی (STRAND) 

نوع کابل پیش تنیدگی

کابل پیش تنیدگی (STRAND) مورد استفاده در اعضای بتن پیش تنیده از نوع فولاد با مقاومت بالا است .فولادهای با مقاومت بالا از قابلیت شکل پذیری کمتری در مقایسه با فولادهای معمولی برخوردار میباشند . نمودار تنش و کرنش فولاد با مقاومت بالا در مقایسه با  فولاد معمولی در نمودار زیر ارائه شده است .

ملاحظه میشود که قابلیت شکل پذیری فولاد با افزایش مقاومت آن کاهش می یابد . این رفتار در مورد فولادهای معمولی نیز صادق است .فولادهای معمولی از قابلیت ارتجاعی – خمیری بسیار بالایی برخوردار میباشند . اما این قابلیت با افزایش مقاومت فولاد کاهش می یابد .

قابلیت شکل پذیری فولادهای با مقاومت بالا بسیار اندک است و اینفولادها پس از رسیدن به حد تسلیم با اندکی تغییر شکل به مرحله گسیختگی میرسند .

از طرفی فولادهای با مقاومت بالا از یک نقطه مشخص تسلیم مشابه فولادهای معمولی برخوردار نمیباشند و تسلیم فولاد به تدریج اتفاق می افتد .

کابل پیش تنیدگی (STRAND)

روش های تولید  کابل پیش تنیدگی

روش های مختلفی برای تولید فولادهای با مقاومت بالا مورد استفاده قرار میگیرند که شامل سرد کشیدن فولاد ، فولاد آلیاژی ، عملیات حرارتی و روشهای دیگر میشوند .

 تولید فولاد پیش تنیدگی با روش سرد کشیدن

روش سرد کشیدن که روش متداول تولید فولادهای با مقاومت بالای مورد استفاده در اعضای پیش تنیده است با کشیدن فولاد معمولی انجام میشود .

در این روش ابتدا فولاد معمولی با نورد گرم تبدیل به میله هایی میشود سپس با کشیدن میله ها بصورت سرد از داخل حدیده هایی به قطر های کوچکتر و با کاهش تدریجی قطر میله و افزایش مقاومت فولاد ادامه می یابد تا فولاد به مقاومت برسد .

در این حالت سیم های فولادی با قطر بسیار کم تولید میشوند که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار میباشند .ضمن اینکه با افزایش مقاومت فولاد شکل پذیری آن کاهش می یابد .

تولید کابل پیش تنیدگی روش فولاد آلیاژی

روش دیگر تولید فولادهای با مقاومت بالای مورد استفاده در اعضای پیش تنیده ، استفاده از انواع آلیاژ است .در این روش آلیاژهایی نظیر کربن ، منگنز ، سیلیکات و غیره برای افزایش مقاومت فولاد مورد استفاده قرار میگیرند .در این حالت بر خلاف حالت قبل میلگردهایی در انداره مختلف تولید میشوند .

کابل پیش تنیدگی (STRAND)

مجموعه کابل پیش تنیده

مجموعه فولاد مورد استفاده در اعضای پیش تنیده را کابل پیش تنیدگی (TENDON)می نامند .

تعداد رشته های کابل پیش تنیدگی

کابل پیش تنیدگی معمولا” در سه حالت  متشکل از سیم ها (WIRES )، سیم های بافته شده  (STRAND) ،و میله های فولادی میباشند .

سیم ها از جنس فولاد سرد کشیده شده و در اندازه های کوچک میباشند . قطر  کم سیم به دلیل سرد کشیده شدن آن است و معمولا هر مقدار قطر سیم کمتر باشد مقاومت آن بیشتر میشود .

کابل پیش تنیدگی معمولا” از نعدادی سیم بین ۲ تا ۵۰ عدد تشکیل میشود .

حالت دیگر کابل پیش تنیدگی با استفاده از سیمهای بافته شده است که متداولترین نوع کابل پیش تنیدگی میباشد .

سیم ای سر کشیده شده به دلیل قطر کم بهم بافته میشوند تا سطح مقطع بیشتری حاصل گردد . ضمن اینکه سیم های بافته شده  از نظر پیوستگی با بتن نیز عملکرد بهتری در مقایسه با سیم های معمولی دارند .

سیم های بافته شده استاندارد از ۷ سیم سرد کشیده شده میباشند که یک سیم با قطر کمی بزرگتر در وسط و شش سیم دور آن قرار میگیرد .

گریدهای کابل پیش تنیدگی

سیم های بافته شده هفت تایی استاندارد مطابق کابل پیش تنیدگی در دو گروه  GR.250 (FPU=17500 kg/cm2) و (FPU=18900 kg/cm2) GR.270   تولید میشوند . گرید فولاد سیمهای بافته شده نشانگر حداقل مقاومت کششی نهایی فولاد است . تنش تسلیم فولاد سیم های بافته شده معمولا” ۰.۸۵ درصد حداقل مقاومت کششی نهایی آن فرض میشود .

فروش کابل پیش تنیده

شرکت پیش تنیده کاسپین جهت ارائه خدمات بهینه به کارفرمایان محترم که قصد خرید کابل پیش تنیده رادارند مشاوره تخصصی برای خرید کابل پیش تنیدگی ارائه میدهد . 

جهت  استعلام قیمت کابل پیش تنیده  با شماره تلفن دفتر مرکزی تماس حاصل فرمایید .


برچسب ها : ,
دسته بندی : مطالب خواندنی , آشنایی با پیش تنیدگی

دیدگاه بسته شده است.