» سوالات متداول

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۱۳:۴۷

 کد خبر: 11913
 1619 بازدید
 دیدگاه‌ها برای سوالات متداول بسته هستند

سوالات متداول

فاصله ستونها از یکدیگر تا چه مقدار قابل افزایش است ؟  فاصله ستونها در سقفها تا ۱۲ متر و یا بیشتر بصورت چشمه های ۱۲×۱۲  و بزرگتر قابل افزایش است .حداکثر فاصله ستونها در تیرچه بلوک ۷ متر بصورت چشمه های حداکثر۴×۷ است .

 سقف پیش تنیده در معماری چه تاثیری دارد ؟  در بسیاری از ساختمانها مشاهده میشود که ستون  در وسط اتاق خواب و یا وسط سالن پذیرایی واقع شده است که دید نامناسبی را ایجاد مینماید . در سقف پیش تنیده هیچ گونه ستون در وسط ساختمان و در جای نامناسب دیده نخواهد شد .

آیا هزینه این سیستم نسبت به تیرچه بلوک یا سایر سیستم ها بیشتر است یا کمتر ? کاهش ضخامت سقف و تیرها و در نتیجه کاهش ارتفاع ساختمان باعث کاهش ارتفاع دیوار چینی –گچ خاک – گچ کاری – لوله های تاسیسات – رنگ ساختمان و نمای سازه خواهد شد .از طرف دیگر کاهش تعداد ستونها و تیرها نیز در تامین و افزایش پارکینگ ها و امکان فروش پارکینگ بیشتر در ساختمان موجب کاهش هزینه موثر است .

آیا همه تیرهای ساختمان حذف میشوند ؟ در اکثر موارد تیرها حذف شده و زیر سقف بصورت دال یکپارچه میباشد .  

آیا سیستم پیش تنیده توسط نظام مهندسی تایید میگردد؟ این نوع سازه توسط وزارت مسکن و شهر سازی تایید شده است و طراحی سازه و سقف پیش تنیده در صورت رعایت آیین نامه ها مورد قبول میباشد .

از نظر مقاومت در برابر زلزله کدام نوع سازه مقاوم تر است ؟ با توجه به آیین نامه های موجود سقفهای با سیستم یکپارچه از مقاومت بیشتری در برابر زلزله برخوردار است . لذا این سقف نسبت به تیرچه بلوک یا سیستم های مشابه از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار است .

مقاومت این سقف در برابر آتش سوزی بیشتر نسبت به سایر سقفها مشابه تیرچه و بلوک ، سقفهای وابل دک ، به چه صورت میباشد ؟ استفاده از یونولیت و هر گونه فضا ساز های پلاستیکی با شکل توپ و یا مستطیل در زمان آتش سوزی به سرعت ذوب شده و همچنین مقاومت بتن سقف که ضخامتی ۵ تا ۷ سانتیمتر را داراست به سرعت کاهش یافته و باعث تخریب سقف و گسترش سریع آتش و تخریب سریع المانهای سازه میگردد ولی درسقف پیش تنیده با توجه به اینکه بتن سقف از ۲۰ سانتیمتر به بالا در نظر گرفته میشود و مقاومت بتن استفاده شده حداقل ۳۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب میباشد و همچنین مصالح پیش تنیدگی شامل استرندهای مصرفی به راحتی دچار وادادگی و ذوب شدن در آتش نمیشوند لذا به هنگام آتش سوزی تخریب گسترده در سازه و المانهای سازه ای نخواهیم داشت .  

سرعت کار نسبت به سایر سیستم های سازه ای مانند تیرچه بلوک بیشتر است یا کمتر ؟ کاهش تعداد ستونها و تیر ها و همچنین کاهش آرماتوربندی کف سقف باعث افزایش سرعت میگردد.

 این نوع سقف در چه سازه هایی قابل اجراست ؟ این سقف در سازه های بتنی  با هر نوع کاربری قابل اجرا میباشد .

دیدگاه بسته شده است.