» مطالب خواندنی » مقایسه دال پیش تنیده با یوبوت و وافل

مقایسه دال پیش تنیده با یوبوت و وافل

انواع سقف ها  با دهانه بزرگ    سقف وافل چیست ؟ دال وافل در دسته سقف های مشبک قرار میگیرد . سقف وافل به دلیل انتقال بار در دو جهت  همانند دال دوطرفه رفتار  می نماید  .در این نوع سقف  میلگردهای تقویتی و اتصال آنها به تیرها حذف میگردند .ضخامت دال وافل میتواند  از ۸۵ […]

مقایسه دال پیش تنیده با یوبوت و وافل

انواع سقف ها  با دهانه بزرگ

 

 سقف وافل چیست ؟

دال وافل در دسته سقف های مشبک قرار میگیرد . سقف وافل به دلیل انتقال بار در دو جهت  همانند دال دوطرفه رفتار  می نماید  .در این نوع سقف  میلگردهای تقویتی و اتصال آنها به تیرها حذف میگردند .ضخامت دال وافل میتواند  از ۸۵ تا ۱۰۰ میلیمتر و عمق آن از ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیمتر متغیر است .در این روش از قالب های مربعی شکلئ برای ایجاد فاصله بین تیرهای عرضی دال استفاده میشود در سقفهای تیرچه بلوک از پلی استایرن جهت ایجاد قالب بتن استفاده میگردد که پس از اجرا در سقفها خواهد ماند ولی در سقف وافل نیازمند به قالبهای با جنس پلاستیک میباشیم که پس از بتن ریزی از محل خود جدا شده و سقف به حالت مشبک دیده خواهد شد .

سیستم قالب بندی این نوع دال قابلمه ای است و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دال‌ها می‌باشد. این نوع دال برای پوشاندن دهانه‌های وسیع مناسب است و چون دو طرفه می‌باشد در هر چهار طرف خود دارای تکیه گاه می‌باشد. البته این نوع سقف دارای نوع یکطرفه یا به عبارتی دال یک طرفه نیز می‌باشد که می‌توان از آن به جای تیرچه بلوک استفاده نمود که به دلیل حذف فوم منجر به کاهش هزینه اجرا می‌شود.

برای انواع سقف برای دهانه های بزرگ میتوان از دال بتن پیش تنیده ، دال وافل ، دال یوبوت ، سازه های خرپایی فلزی ،سازه فلزی با عرشه فولادی نام برد .

دال پیش تنیده یا پیش تنیدگی دال بتنی که استفاه دیرینه درسازه های بتنی کشورهای در حال پیشرفت و یا کشورهای پیشرفته دارد در کشوره ما کمی بیشتر از  یک دهه سابقه اجرایی پیدا نموده است .

از آنجا که مصالح مورد استفاده در این سیستم با تکنولوژی روز دنیا ساخته  میشود  به عنوان تکنولوژی  میتوان از آن نام برد .

در کشور ما از آنجا که ورود به تکنولوژیهای روز دنیا زمان بر بوده و حتی با مخالفتهایی روبرو میگردد و علت ان از بین رفتن منافع تعدادی به جهت فروش مصالح ساخت قدیمی مانند تیرچه و یونولیت میباشد لذا بطور معمول از مزایای دال بتن پیش تنیده صحبتی به میان نمی آید .

در زمان مقایسه سیستم های رایج ساخت با یکدیگر  میبایست به نوع مصالح  مصرفی  توجه نموده  و سپس به  مقایسه قیمتی و  مزایای آنها نسبت  به یکدیگر  اقدام نمود .

هم اکنون سیسمتهای اجرای دال بتنی یویوبت و یا وافل به اشتباه یک نوع تکنولوژی ساخت نامبرده میشود در صورتی که این سیستمها در کشور ما و سایر کشورها از بیش از ۵۰ سال قبل به عنوان یک نوع اجرای دال بتنی بکار گرفته میشده و لذا موضوعی جدید در سقفهای بتنی محسوب نمیگردد و در عمل تغییر نوع قالب تیرچه بلوک میباشد . به عنوان مثال سقف ساختمان کتابخانه ملی در تهران بیش از چهل سال قدمت داشته و از دال بتنی مشبک یا وافل استفاده شده است .

 

مصالح مورد استفاده در سقف پیش تنیده

در سقف بتنی پیش تنیده با سیستم باندد که در پلهای بتنی نیز رایج میباشد قریب به ۱۳ قلم مصالح پیش تنیدگی  مانند استرند پیش تنیدگی بدون روکش ، انکوریج ، گیره (انکور هد) ، گوه ، غلاف گالوانیزه ،وصله غلاف ، فوم ، هواکش تزریق ، لوله تزریق ، شلنگ تزریق ، چسب ،میلگرد اسپیرال ، خرک پلاستیکی در هزینه های فروش مصالح به کارفرمایان منظور میگردد .

در سایر سیستمها همانند یوبوت و وافل که قیمتی هر متر مربع مصالح و طراحی آن نزدیک به قیمت هر متر مربع سقف بتنی پیش تنیده میباشد تنها مصالحی که به کارفرما فروخته میشود پلاستیک با شکل دایره و یا مستطیل  و یا قالب زیر سقف میباشد و لذا در مقایسه با پیش تنیدگی برآورد مینمایند که هزینه پیش تنیدگی سقف بتنی بسیار بیشتر از این سیستمهاست که عملا در واقعیت صحت ندارد و شرکت طراح و مجری پیش تنیدگی در عمل سود زیادی کسب ننموده و مصالح نامبرده فوق را در سقف مصرف نموده است و لیکن عموما” مد نظر فرد مقایسه کننده و مجری یا فروشنده سایر سیستمهای نامبرده فوق قرار نمیگرد .

 

کاهش ضخامت سقف پیش تنیده نسبت به سقف وافل و یوبوت

یکی از مزیتهای سقف پیش تنیده  نسبت به دال بتنی یوبوت و وافل کاهش ضخامت سقف بتنی میباشد که در سایر سیستمهای مشابه و در دهانه های مشابه ضخامت سقف در حدود ۴۰ درصد بیشتر خواهد بود که این امر منجر به افزایش ارتفاع سازه و افزایش بتن و میلگرد مصرفی و همچنین افزایش هزیینه های نازک کاری و سفت کار میگردد .

 

مزیت سقف پیش تنیده در طراحی سازه در  آیین نامه ۲۸۰۰

با توجه به افزایش سخت گیری در آیین نامه ۲۸۰۰ و مبحث ۹ از سال ۹۲ به بعد برای محدودیت سیستم سازه ای با توجه به ارتفاع سازه ها ، دال بتن پیش تنیده را میتوان با هر نوع سیستم سازه ای ( قاب خمیش – قاب ساده – سیستم دو گانه  قاب خمشی و دیوار )  بکار گرفت در صورتی که سایر سیستمها با توجه به ارتفاع با محدودیت انتخاب نوع سیستم سازه مواجه بوده و این امر موجب میگردد مهندس معمار با محدودیت طراحی مواجه گردد

و این مشکل در دال بتن پیش تنیده حل شده است و معمار بصورت ازادانه در جایگذاری دیوار های برشی یا ستونها طراحی خود را انجام میدهد .

با افزایش دهانه در دال بتنی و اجبار به استفاده از تیر در سقف که موجب افزایش ضخامت و ارتفاع تیر نیز میگردد در دال بتنی پیش تنیده با بکار گیری استرند پیش تنیدگی در داخل تیر امکان کوتاه کردن آویز تیر و ابعاد آن وجود دارد ولی در سایر سیستمها این امر امکان پذیر نبوده و با افزایش دهانه ابعاد تیر بزرگ و غیر اقتصادی میگردد .

 


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : مطالب خواندنی , آشنایی با پیش تنیدگی

دیدگاه بسته شده است.